Grundkursus i basal fysioterapi og -træning i vand

Om kurset
- Kursets navn:
Grundkursus i Bassin Fysioterapi - Målgruppe:
Kurset er for fysioterapeuter, der underviser eller skal undervises i bassin fysioterapi. - Formål:
Formålet er at give deltagerne den grundlæggende viden om bassin fysioterapi, så de kan optimere deres træning og genoptræning i vand. - Omfang:
Kurset varer to dage, lørdag og søndag. - Indhold:
Kurset indeholder:
- Vandets kræfter og opdrift
- Træningsteknikker til forskellige målgrupper
- Praktisk anvendelse af bassin fysioterapi
- Bassin teknikker og træningsprincipper
- Teori om hydrostatiske og hydrodynamiske principper
- Fysiologiske effekter, værdi og brug af fysioterapi i vand
- Kurset veksler mellem teori og anvendt praksis (håndtering, understøttelse og udvikling af kliniske anvendelsesmuligheder). Der vil blive inddraget cases om Halliwick teknik.
- Mål – læringsmål:
Deltagerne vil få både teoretisk viden og praktisk erfaring i bassin fysioterapi. Der arbejdes med at forstå vandets egenskaber og anvende dem til træning og genoptræning i bassin. - Pædagogiske metoder:
Kurset kombinerer teori og praksis med cases i bassinet. Her får deltagerne mulighed for at anvende deres viden i praksis og udvikle deres færdigheder under vejledning. - Underviser:
Jacqueline Pattman, ATACP, Chartered Physiotherapist MCSP, ATACP tutor, og HCPC Aquatic Physiotherapy specialist fra England. Jacqueline er en erfaren og inspirerende underviser med over 30 års erfaring fra både sygehus og det private, og hun har specialiseret sig inden for det muskuloskeletale, neurologiske og pædiatriske område. Jacqueline vil introducere deltagerne til det britiske kursus “Aquatic Physiotherapy Foundation Principles” og sikre, at alle får indblik i bassin fysioterapiens specifikke områder. - Bedømmelse/evaluering:
Der vil være løbende evalueringer af deltagerne i form af praktiske opgaver og refleksioner. - Litteratur:
Der vil blive uddelt relevant litteratur til kurset.
Kontaktperson:
Har du spørgsmål eller ønsker du at tilmelde dig kurset? Kontakt: Dorte Jensen dobit_01@hotmail.com
Tilmelding og mere info:
Tilmeld dig via Dansk Selskab for Bassin Fysioterapi's hjemmeside. Klik på teksten for at komme videre til tilmeldingen.
Tidspunkt:
6.-7. september, start kl. 09:00, slut kl. 17:00
Sted:
Kurset afholdes i Glostrup. Yderligere information sendes til tilmeldte deltagere.
Pris:
Kr. 5000,- kr. for medlemmer. Medlemskab koster 400,- kr. per år.
Deltagerantal:
Max. 13 deltagere
Tilmeldingsfrist:
6. august (4 uger før kursusstart)
Udbyder:
Dansk Selskab for Bassin Fysioterapi
Evt. praktisk information:
Husk badetøj, håndklæde og praktisk tøj til praktiske øvelser. Der vil være morgenmad, frokost og eftermiddagskaffe begge dage.
Praktiske oplysninger
Tilmeld dig
Grundkursus i basal fysioterapi og -træning i vand · Lørdag og søndag d. 6. - 7. september 2025