Mie Lindskov Rasmussen er valgt som ny regionsformand i Region Sjælland

Valget af ny regionsformand i Danske Fysioterapeuter i Region Sjælland er afgjort. Mie Lindskov Rasmussen fik 51,5 procent af stemmerne mod Marjanne den Hollanders 40 procent.
Mie Lindskov Rasmussen tiltræder posten som regionsformand i Region Sjælland den 1. december 2025. Foto: Privat.

To kandidater, Marjanne den Hollander og Mie Lindskov Rasmusen, har været opstillet til kampvalg om posten som regionsformand for Danske Fysioterapeuter i Region Sjælland.

Afstemningen lukkede den 30. oktober kl. 00.00 og stemmerne er nu optalt. Resultatet viser følgende:

  • Mie Lindskov Rasmussen: 51,5 procent
  • Marjanne den Hollander: 40,0 procent
  • Blanke stemmer: 8,5 procent

Marjanne den Hollander forbliver konstitueret formand frem til udgangen af november og Mie Lindskov Rasmussen tiltræder således officielt som ny regionsformand den 1. december 2025 – på samme tidspunkt, som de øvrige fire valgte regionsformænd.

Stemmeprocent

470 af de knap 2.100 stemmeberettigede medlemmer har afgivet deres stemme til regionsformandsvalget i Sjælland. Det giver en stemmeprocent på 22,5, som er næsten tilsvarende valget i 2022, hvor der var 479 der stemte.

3 nye regionsformænd og 2 genvalg

Med valget i Region Sjælland kender vi nu navnene på alle formænd i foreningens fem regioner:

  • Region Nordjylland: Trine Fischer (ny regionsformand)
  • Region Midtjylland: Ruben Fjord Bredholt (ny regionsformand)
  • Region Syddanmark: Rikke Werner Kruse (genvalg)
  • Region Sjælland: Mie Lindskov Rasmussen (ny regionsformand)
  • Region Hovedstaden: Line Schiellerup (genvalg)

Alle valgte regionsformænd tiltræder den nye 3-årig valgperiode den 1. december 2025.

Ved opstillingsfristen den 1. oktober stod det klart, at der var fredsvalg til formandsposterne i fire regioner med blot én opstillet kandidat i hver region.

Læs nyhed om regionsformandsvalget