Der skal være plads til faglig ledelse
Borgerne skal i centrum. Sådan lyder en af syv budskaber fra ledelseskommissionen.
”Det er et helt naturligt udgangspunkt for god offentlig ledelse. Vi skal væk fra standardiserede løsning og pakkeforløb og være i stand til at tilbyde individuelt tilpasset behandling”, siger Tina Lambrecht.
Omdrejningspunktet for dette er, at lederen udøver faglig ledelse, og at rammerne er i orden.
”Her ser vi alt for ofte, at offentlige enheder slås sammen, og at fysioterapeutiske ledere skal tage vare på alt for mange medarbejdere. Hvis man som leder skal være tydelig og kunne sætte retning er forudsætningen, at der er tid til at sætte sig ind i kerneopgaverne. Og det er desværre langt fra tilfældet i dag”, siger Tina Lambrecht.
Ledelseskommissionen er nedsat af regeringen for at understøtte bedre ledelse i hele den offentlige sektor. Kommissionen offentliggjorde i dag syv budskaber og 28 underliggende anbefalinger.
De syv budskaber fra ledelseskommissionen:
- Borgeren skal i centrum
- Politikerne skal have tillid til ledelsen
- Samarbejdssystemet skal forenkles
- Forvaltningschefer skal lede driften og udviklingen af driften
- Ledere skal sætte retning
- Ledere skal sætte holdet
- Ledere skal udvikle sig
Læs mere på www.ledelseskom.dk
Du skal logge ind for at se kommentarer og selv kommentere
Log ind
Er du endnu ikke medlem? Bliv medlem i dag og få fuld adgang til fysio.dk, og gør brug af vores mange medlemsfordele.