Ændring af SKS-koder giver usikkerhed på sygehuse

Danske Fysioterapeuter og Ergoterapeutforeningen har fået en del henvendelser fra medlemmer ansat på sygehuse, der er frustrerede over, at der uden varsel er sket væsentlige ændringer i hvilke SKS-koder, der kan indberettes.
SKS-koder bruges når de ansatte på landets sygehuse skal indberette til Landspatientregistret, hvilken behandling etc. patienterne har modtaget.
Det har betydet, at man nogle steder lokalt har måttet udarbejde nødtørftige lokale retningslinjer og kodekataloger. Samtidig rejser det spørgsmål om, hvordan der fremover skal afregnes for og monitoreres på genoptræningsområdet, når registreringen er ændret.
Vil have svar
Derfor har Danske Fysioterapeuter og Ergoterapeutforeningen skrevet til Sundhedsdatastyrelsen, og bedt om en forklaring på, hvilke konsekvenser ændringerne kommer til at få for afregning og monitorering af genoptræningsområdet.
Samtidig ønsker vi svar på, hvorfor ændringen ikke er meldt ud sammen med information om, hvordan man som terapeut skal registrere fremover.
Normalt rådgiver Danske Fysioterapeuter om registreringspraksis, men indtil vi har fået den nødvendige information fra Sundhedsdatastyrelsen, må spørgsmål rettes der til.
Se kontakt oplysning i Sundhedsdatastyrelsen
FAKTABOKS
Registrering af fysio og ergoterapeutiske ydelser har været obligatorisk i kommuner og på hospitaler i en årrække og har været anvendt i forbindelse med afregning og monitorering af fysio- og ergoterapeutisk behandling på hospitalerne og af genoptræningsområdet.
Danske Fysioterapeuter, Ergoterapeutforeningen og Sundhedsstyrelsen har i den forbindelse udarbejdet "Kodekatalog til indberetning af ergoterapeutiske og fysioterapeutiske ydelser", som hjælperedskab til ergo- og fysioterapeuter.
Kodekatalog til indberetning af ergoterapeutiske og fysioterapeutiske ydelser
Du skal logge ind for at se kommentarer og selv kommentere
Log ind
Er du endnu ikke medlem? Bliv medlem i dag og få fuld adgang til fysio.dk, og gør brug af vores mange medlemsfordele.