Arrangement

Temadag og generalforsamling i Dansk Selskab for Hjerte- og Lungefysioterapi

Fremtidens fysioterapi inden for hjerte- og lungesygdomme - Hvor er vi på vej hen?

Om kurset

logo DSfHLF.jpgIndhold

I forbindelse med årets generalforsamling inviterer Dansk Selskab for Hjerte- og Lungefysioterapi til en faglig temadag for fysioterapeuter med interesse for hjerte- og lungerehabilitering.

Dagen vil byde på aktuelle oplæg fra forskere og klinikere, der arbejder med udviklingen af fremtidens behandling og rehabilitering inden for hjerte- og lungesygdomme. Sammen sætter vi fokus på, hvordan ny viden kan omsættes til praksis – og hvilke muligheder og udfordringer det medfører for fysioterapeuter i et sundhedsvæsen i forandring.

Undervejs inviteres deltagerne til fælles refleksion og dialog om vores faglige rolle, målgrupper og prioriteringer fremover. Hvad betyder udviklingen for vores patienter? Hvilke indsatser giver mest værdi – og hvordan navigerer vi i de mange muligheder, når ressourcer og opgaver skal prioriteres?

Vi håber, du vil være med til en inspirerende dag med faglig fordybelse, dialog og netværk med kolleger fra hele landet.

Læs mere om kurset

Kontakt

Dansk Selskab for Hjerte- og Lungefysioterapi
Tlf. 2660 6232
E-mail: dshl@fysio.dk