Webinar

Webinar om ældreloven

Webinaret fokuserer på de ændringer, som ældreloven medfører og de udfordringer, som I oplever. Vi vil bl.a. sparre om: Hvordan arbejder I med borgernære beslutninger og helhedsorienteret pleje? Hvordan går det med at håndtere din forventning om hvilken faglig opgave, der skal løses, kontra borgers ønsker/forventning? Hvordan går det med det tværfaglige samarbejde? Hvordan går det med de faste teams?

Om webinaret

I Danmark trådte en ny ældrelov i kraft d. 1. juli 2025. Loven er en politisk reform, der skal sikre bedre sammenhæng, kvalitet og selvbestemmelse i hjælpen til ældre.

Det er op til den enkelte kommune at tilrettelægge forløbene, som derfor kan det være forskelligt fra kommune til kommune hvorledes man vælger at implementere loven.

Vi får løbende henvendelser fra jer medlemmer, der ønsker sparring på nye opgaver, som skal varetages, hvorvidt I skal føre journal ifm helhedspleje o.m.a.

Derfor udbyder vi nu dette webinar, hvor du kan komme og blive inspireret af os og de andre deltagere.

På webinaret vil du møde medlemmer, som er i gang med implementere de nye regler om ændrede pleje- og omsorgsforløb. Medlemmerne vil komme med deres bud på udfordringer og dilemmaer og bud på hvorledes man kan arbejde med dilemmaerne.

Der er derfor på dette webinar rigtig god mulighed for videndeling om den nye ældrelov.

Du får

Konkret viden om hvordan de nye regler påvirker hverdagen som fysioterapeut i ældreplejen i udvalgte kommuner, herunder bud på udfordringer og dilemmaer.

Der vil være rig lejlighed undervejs i webinaret til at stille spørgsmål og drøfte med hinanden.  

Målgruppe

Kommunale fysioterapeuter, som arbejder under den nye ældrelov

Underviser

Medlemmer, som er i gang med at implementere ældreloven. Navne kommer senere.

Michael Poulsen, chefkonsulent, Politik, Profession og Kommunikation, Danske Fysioterapeuter

Gurli Petersen, chefkonsulent, Politik, Profession og Kommunikation, Danske Fysioterapeuter

Hotline under webinaret

Gurli Petersen tlf: 33414656 eller mail: gp@fysio.dk

Webinaret holdes i Teams. Senest dagen før webinaret får du tilsendt et link og nærmere vejledning om, hvordan du deltager. Der forventes aktiv deltagelse med kamera og lyd.

Danske Fysioterapeuter optager webinaret, så alle tilmeldte kan se det efterfølgende. Vi registrerer ingen personfølsomme oplysninger og personhenførbare data vil ikke blive offentliggjort i en evt. video-version. Ved tilmelding til webinaret, giver du accept til, at webinaret kan optages.

Tilbage til kursuskalenderen

Kontakt

Gurli Petersen

Faglig konsulent
3341 4656

Tina Kjær Bjerrum

Administrativ konsulent
3341 4648