Regeringen vil autorisere osteopater

Med nyt lovforslag skal osteopater have autorisation. Danske Fysioterapeuter er enig i, at alle sundhedspersoner skal autoriseres, men efterlyser klarhed i skellet mellem fysioterapi og osteopati og gennemsigtighed omkring det faglige niveau i uddannelserne til osteopat. Det er nødvendigt for at sikre den enkeltes retstilstand.
Foto: iStock

Hvornår er man fysioterapeut, og hvornår er man osteopat? Skal man have autorisation til begge dele, hvis man bruger enkelte behandlingsmetoder indenfor osteopatien i sit virke som fysioterapeut? Og hvilke uddannelsesmæssige krav skal man leve op til for at kunne blive autoriseret som osteopat, som der foreslås i regeringens nye lovforslag om, at alle osteopater skal være autoriserede?

Det er blot nogle af de spørgsmål, Danske Fysioterapeuter mener, der skal være klarhed omkring, inden man vedtager, at osteopater skal under autorisationsloven.

I sit høringssvar til lovforslaget stiller Danske Fysioterapeuter sig tvivlende overfor om osteopati, som videns- og praksisområde er stort og eksklusivt nok til at nødvendiggøre autorisation og gør opmærksom på, at man er særdeles betænkelig ved den manglende gennemsigtighed, der er omkring uddannelsen til osteopati. I Danmark er der nemlig adskillige kursusudbydere indenfor osteopati med uddannelser af varierende længde og kvalitet.

Faglighed skal være klarere

Den manglende gennemsigtighed betyder, at det reelt er svært at vurdere, om ansøgere til autorisation lever op til det nødvendige faglige niveau. Og et fagligt niveau er under alle omstændigheder nødvendigt at definere af hensyn til patientsikkerheden, inden der kræves autorisation.

Lovforslaget rejser desuden spørgsmålet om dobbelt-autorisation.

”Nogle fysioterapeuter har taget hele eller dele af uddannelser i osteopati og af hensyn til deres virke og patientsikkerheden er det væsentligt, at retstilstanden for de pågældende er tydelig. Helt grundlæggende skal autoriserede sundhedspersoner leve op til kravet i sundhedsloven om at udvise omhu og samvittighedsfuldhed,” skriver Danske Fysioterapeuter i sit høringssvar til lovforslaget.

Danske fysioterapeuter er enig i, at alle sundhedspersoner skal autoriseres for at øge patientsikkerheden, men foreslår i denne sag, at arbejdet med at afdække og formulere uddannelseskrav til osteopati bliver afsluttet, før der udstedes autorisationer.

Læs Danske Fysioterapeuters høringssvar

Læs regeringens lovforslag

Se også artikler om lovforslag om akupunktur