Ny aftale for kliniksekretærer

Efter møde i Forligsinstitutionen har Danske Fysioterapeuter indgået en 3-årig aftale med HK om fornyelse af standardoverenskomsten for kliniksekretærer.
Parterne blev enige om en aftale, som langt hen ad vejen tager udgangspunkt i den mæglingsskitse på det private område, som tidligere på året blev stemt hjem både af arbejdsgiverne og lønmodtagerne.
Aftalen skal nu godkendes af Danske Fysioterapeuters hovedbestyrelse, hvorefter den sendes til urafstemning blandt de medlemmer, der har tilsluttet sig overenskomsten. Aftalen træder først træder i kraft, hvis den bliver godkendt ved urafstemningen.
Du skal logge ind for at se kommentarer og selv kommentere
Log ind
Er du endnu ikke medlem? Bliv medlem i dag og få fuld adgang til fysio.dk, og gør brug af vores mange medlemsfordele.