Hilsen til TR fra Jeanette Præstegaard

Jeanette Præstegaard er ny formand for Danske Fysioterapeuter. Hun har gennem flere år siddet i TR-rådet og ser nu frem til som formand at sætte endnu mere fokus på de tillidsvalgte og deres muligheder for at få indflydelse

Kære tillidsvalgteJeanette-Præstegaard-TR.jpg

Som ny formand for Danske Fysioterapeuter er det en særlig fornøjelse for mig at skrive denne hilsen til jer.

I mit perspektiv er tillidsrepræsentanter kittet, der binder en fagforening sammen – og uden jer ville vi ikke være en
fagforening. Jeres indsats på arbejdspladserne er afgørende for vores styrke. Løn og arbejdsvilkår er kernen i
jeres virke, og jeg ved, at I hver dag gør en stor indsats for at sikre de bedst mulige rammer for jeres kolleger.
Tak for det.

De senere år har budt på mange forandringer. Corona har vendt op og ned på mange ting – og noget kan vi bruge fremover, mens andet skal i glemmebogen. Jeg ved, at der har været mange udfordringer – men også at, I på arbejdspladserne har været fleksible og har været med til at løse udfordringer til gavn for patienter og borgere. 

På flere arbejdspladser er der et stort behov for jeres indsats i forhold til at løse udfordringerne med manglen på medarbejdere. Det er ikke nemt, og jeg ved, at der skal indgås kompromisser, og at I kæmper for, at det er det fysioterapeutiske formål, der styrer hvilke opgaver fysioterapeuter kan og skal påtage sig og, hvilke der skal overgå til andre.

Det er ikke en nem opgave, og derfor er det mig magtpåliggende, at I har de nødvendige redskaber. Jeg har i et par år været medlem af Danske Fysioterapeuters TR-råd og har gennem arbejdet her fået indsigt i TR og FTR’s ønsker, behov og udfordringer. Nu er tiden kommet til at føre visionerne ud i livet, og jeg ser frem til at inddrage jer i arbejdet med at udvikle vores uddannelsesforløb for tillidsrepræsentanter og fællestillidsrepræsentanter med det formål at give os det kompetenceløft, som udfordringerne kræver i forhold til at fremme løn og arbejdsvilkår, understøtte rekruttering og fastholdelse af kollegaer og fremme fysioterapeuters mange potentialer i nye og anderledes sammenhænge. Vi skal hjælpe hinanden med at skabe og udvikle attraktive arbejdspladser.

Jeg vil gerne takke jer for jeres store arbejde.

Jeg håber, at I vil invitere mig til møder i jeres TR-netværk og FTR-netværk, så jeg kan komme endnu tættere på de udfordringer, som I står med – og hvor Danske Fysioterapeuter kan blive endnu bedre til at hjælpe og bidrage.

Jeg glæder mig, til vi ses.

Med venlig hilsen

Jeanette Præstegaard
Formand