Kursus

Kursus for FTR 2026

Kom og få viden og inspiration til dit arbejde som FTR på det årlige kursus for fællestillidsrepræsentanter.

Om kurset

Som fællestillidsrepræsentant har du hvert år mulighed for at deltage i et særligt kursus, der er målrettet FTR-rollen.

Kursets indhold bliver planlagt fra år til år, så det altid er aktuelt og relevant.

Indhold

"Tag ordet – præsentationer med gennemslagskraft"

Hvordan tager man ordet med ro, tydelighed og gennemslagskraft – også når man mærker nervøsiteten?

På dette kursus arbejder vi med både det indre og det ydre i gode præsentationer.
Deltagerne får konkrete værktøjer til at stå stærkere i rummet, håndtere nervøsitet og formidle deres budskaber klart og engagerende.

Kurset kombinerer psykologiske indsigter om mod, selvtillid og præstationspres med helt praktiske greb til at strukturere og levere en præsentation, der bliver hørt og husket.

Der vil være en god blanding af oplæg, refleksion, øvelser og træning.

Deltagerne går hjem med:

  • større ro og sikkerhed, når de skal tage ordet
  • værktøjer til at håndtere nervøsitet og selvkritiske tanker
  • en klar struktur til at bygge gode præsentationer op
  • konkrete teknikker til at engagere deres modtagere
  • inspiration til at bruge både stemme, krop og slides mere effektivt

Overnatning

Kurset er inklusiv en overnatning i enkeltværelse fra 17.-18. november 2026.

Målgruppe

Prioriteringsrækkefølge:

1) FTR
2) FTR-suppleanter, hvis FTR er fra anden faggruppe

Optagelse

Umiddelbart efter tilmelding modtager du en e-mail, der bekræfter din optagelse på kurset.
Ved tilmeldingsfristens udløb gøres status på deltagernes forudsætninger.
Det betyder, at vi kan være nødt til at afvise deltagere, der ved tilmeldingen havde fået en plads på kurset.
Det kan bl.a. ramme suppleanter, da FTR opprioriteres.

Afbud

Vi vil bede dig prioritere din tilmelding højt. Vi binder os til at betale forplejning/opholdsudgifter mv. Derfor er det vigtigt, at du melder afbud hurtigst muligt, hvis du alligevel ikke kan deltage.

Kurset afholdes i samarbejde med Ergoterapeutforeningen og dine data (navn, privat postnr./by, arbejdsplads, e-mail adresse mv.) vil derfor blive udvekslet med dem.

Dine data vil ligeledes blive udvekslet i forbindelse med den efterfølgende evaluering af kurset.

Dine kontaktdata vil blive vist på deltagerlisten og dermed delt med de øvrige deltagere. Således kan deltagere indbyrdes lave aftaler om f.eks. samkørsel.

Såfremt du ønsker nogle af dine data på deltagerlisten slettet eller rettet til, er du meget velkommen til at skrive til kursus@fysio.dk.

Tilbage til kursuskalenderen

Kontakt

Sannie Jørgensen

Forhandlingskonsulent
3341 4657
Pia Astrup Larsen

Pia Astrup Larsen

Administrativ konsulent
3341 4647