Nyheder 2025
-
"Vi vil stå på tæer for at levere den bedste medlemsservice"
Nytiltrådt direktør i Danske Fysioterapeuter, Søren Lauridsen, fortæller om sine ambitioner i et nyt, stort interview med Sundhedsmonitor. God medlemsservice, mere plads til fysioterapeuterne i det danske sundhedsvæsen og bedre arbejdsmiljø blandt medarbejderne i foreningen er på dagsordenen.
-
Ingen interessekonflikter for tillidsvalgte
Der må ikke herske tvivl om, at tillidsvalgte kun tjener Danske Fysioterapeuters interesser. Derfor kan man kun være og blive tillidsvalgt i Danske Fysioterapeuter, hvis man ikke har tillidshverv i konkurrerende foreninger.
-
Fem FTR´ere trådte til på servicetelefonen
Da der opstod spidsbelastning i Danske Fysioterapeuters Løn og Forhandlingsafdeling, trådte fem fællestillidsrepræsentanter til for at bemande servicetelefonen. Her kan medlemmerne kan få hjælp til alt fra barselsregler, arbejdstid til lønsparring.