Betydningen af fysioterapi i behandling af mulitisygdom

Her kan du finde fakta og informationer om behandlingen af mulitisygdom. Du kan også blive klogere på det politiske arbejde, som Danske Fysioterapeuter udfører for at optimere rammerne for behandlingen.

Den sidste kronikerpakke, der er aftalt i Sundhedsreformen er kompleks multisygdom. Dette pakkeforløb forventes først udrullet i 20303.

I Sundhedsstyrelsens Sygdomsbyrderapport har med udover definitionen ”2 eller flere samtidig kroniske sygdomme hos det samme individ”, valgt at se på personer, som har én eller flere af de 15 udvalgte sygdomme, som der indgår i rapporten. Ud fra data i rapporten har 25,6% af den danske befolkning multisygdom og 51,5% af de danskere som har én af de nævnte lidelser, har to eller flere af de andre udvalgte sygdomme. Forekomsten af multisygdom stiger med alderen5.

De hyppigst forekommende sygdomskombinationer ifølge Sygdomsbyrderapporten er:

  • Lænderyg- og nakkesmerter (121.211 personer)
  • Slidgigt og lænderygsmerter (117.970 personer)
  • Angst og depression (44.725 personer)5

Antallet af mennesker med multisygdom forventes at stige dramatisk i de kommende år. I 2049 forventes det at gælde 84% af alle med kroniske sygdomme. Multisygdom er altså et kæmpe samfundsproblem grundet den høje forekomst og behandlingsbyrde -en byrde som er større end den for enkeltsygdomme. Andelen af mennesker med 4+ sygdomme forventes at blive næsten fordoblet fra 2015 (9,8%) til 2035 (17,0%)27.

På trods af den store sygdomsbyrde, mangler der forskning og kliniske retningslinjer på området26, men superviseret fysisk aktivitet og patientuddannelse kan spille en vigtig rolle i behandlingen, da samme behandling har effekt på flere forskellige problematikker. Fysisk aktivitet og træning kan forbedre fysisk- og mental sundhed. Der ses samtidig mindre risiko for alvorlige hændelser som fx død ved træning end ved ikke at tilbyde træning til mennesker med multisygdom28.

Som beskrevet tidligere viser undersøgelser, at multisygdom er forbundet med dårlig livskvalitet og nedsat fysisk funktionsevne -ligesom det også er et område, som er påvirket af ulighed i sundhed5,29.

Fysisk aktivitet er en intervention, som virker på mange forskellige kroniske sygdomme som artrose, diabetes, KOL m.m. Når mennesker er ramt af flere forskellige kroniske lidelser samtidig, er det derfor oplagt at inkludere fysisk aktivitet som en del af den samlede behandlingsindsats. Det vil dog ofte være vigtigt, at denne superviseres, så det sikres, at det er tilpasset den enkeltes funktionsniveau og situation.

Resultater fra MOBILIZE-projektet

Det primære formål med MOBILIZE-projektet, var at undersøge om superviseret, individualiseret træning og self-management øger livskvalitet blandt mennesker med multisygdom. Det randomiserede studie indeholdt 24 self-management sessioner á 30 min. varighed i kombination med 24 superviserede træningssessioner á 60 min varighed. Studiet viste, at individualiseret træning og self-management er sikkert og mere effektiv end sædvanlig behandling alene til at forbedre helbredsrelateret livskvalitet efter 12 mdr. for voksne med multisygdom30.

Hent faktaark om mulitisygdom