Praksiskonsulenter

En praksiskonsulent er en praktiserende fysioterapeut, der er ansat et mindre antal timer i regionen. Formålet med praksiskonsulenter er blandt andet at fremme koordination mellem sektorer, informerere om relevante tiltag i regionen og fremme og støtte kvalitetsudvikling og kvalitetsudviklingsprojekter.

Region Nordjylland

Marianne Kongsgaard Jensen
Fysioterapeut, Master i Kvalitet og Kvalitetsledelse (MPQM)
Praksiskonsulent i Region Nordjylland
 
Fyrkildevej 7, 1. sal, lejl. 3
DK-9220 Aalborg Ø
Mobilnr. 29729884
(kun onsdage)
E-mail: m.kongsgaard@rn.dk

Region Midtjylland

Nils-Bo de Vos Andersen
Konsulentadresse: Praksisenhed Holstebro
Konsulenttelefon: 23 93 65 01
nils-bo.andersen@stab.rm.dk
Klinikadresse: Gudenådalens Fysioterapi, Østergade 44, 8850 Bjerringbro
Kliniktelefon: 86 68 02 12

Inger Qvist
Konsulentadresse: Praksisenhed Århus
Oluf Palmes Alle 15
8200 Århus N
Konsulenttelefon: 40 87 73 69
inger.qvist@stab.rm.dk
Klinikadresse: Charlottehøj Fysioterapi, Finlandsgade 33, 8200 Århus N
Kliniktelefon: 86 16 06 36

Region Hovedstaden

Christine Ib
Konsulentadresse: Koncern Praksis, Kongens Vænge 2, 3400 Hillerød
Konsulent telefon: kommer snarest
christine.ib@regionh.dk
Klinikadresse: Fysiofront, Taastrup Hovedgade 73 2. sal., 2630 Taastrup
Kliniktelefon: 43 99 25 12 /  26 20 37 82

Jesper Ottosen
Konsulentadresse: Koncern Praksis, Kongens Vænge 2, 3400 Hillerød
jesper.ottosen@regionh.dk
Klinikadresse: Ishøj Fysioterapi, Ishøj Nørregade 1, 6. sal, 2635 Ishøj
Telefon: 31 16 65 65
Arbejdstid: fredag ml. 8-15.

Region Syddanmark

Flemming Pedersen
Konsulentadresse: Sundhedsområdet, Praksisafdelingen
Damhaven 12
7100 Vejle
Konsulenttelefon: 29447784 - træffes bedst onsdage
Flemming.Pedersen@rsyd.dk

Victor Ladegourdie
Konsulentadresse: Praksisafdelingen
Damhaven 12
7100 Vejle
Konsulenttelefon: 30 43 31 73 - træffes bedst tirsdag og onsdag Victor.Ladegourdie@regionsyddanmark.dk

 

Del eller udskriv artiklen

Kontakt

Gurli Petersen

Faglig konsulent
3341 4656